ayak bilekliği

2 Ürün
Sırala

Tüm ürünler gösterildi.

Ayak Bilekliği

Ayak Bileklikleri


Spor yaparken vücudun en çok hasar alan bölgeleri ayak bilekleridir. Bunun nedeni vücudun tüm ağırlığını taşıyan bölgenin ayak bilekleri olmasıdır. Bileklerinizi koruyacak bir ayak bileklik ile ciddi ya da hafif her türlü sakatlanmaların önüne geçebilirsiniz.


Ayak Bileklik Fiyatları


Spor yapmanın en önemli noktalarından biri gerekli tüm ekipmanların sağlanmış olmasıdır. Yapılan spor türüne göre özellikle donanmanız gereken ekipmanlar bulunmaktadır. Bu ekipmanlara sahip olmaz ya da kullanmazsanız, ileride geri dönüşü olmayan problemlerle karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Ayak bileklik bu ekipmanlara verilebilecek en iyi örneklerden biridir.

Bir sporcunun karşılaşabileceği en büyük problem sakatlanmadır. Öyle ki kimi sakatlanmalarda sporcu tekrar spor hayatına dönemez hale gelmektedir. Hatta bu sakatlanma kişinin sadece spor hayatını değil kendi hayatını da olumsuz olarak etkilemektedir.

Ayak bileklerinizi korumak için edinebileceğiniz ayak bileklik fiyatları ise belirli etkenlerden etkilenmektedir. Bu etkenler:

  • Ürünün yapıldığı malzeme: ürünün malzeme kalitesi arttıkça fiyatı da artış gösterecektir.
  • Ürünün markası: Her markanın belirli oranlarda fiyatları bulunmaktadır. Bu nedenle almak istediğiniz ürünün markası fiyatını doğrudan etkileyecektir.
  • Ürünün modeli: Her ürünün kendine ait modeli ve özellikleri bulunmaktadır. Bu modeller kendi aralarında farklı fiyatlandırmalara sahiptirler.

Ayak Bileklik Modelleri


Ayak bileklikleri, sporcuların ayak bileklerinde oluşabilecek sakatlıkların engellenmesi ya da sporcunun daha rahat hissetmesi amacıyla kullanılmaktadır. Neredeyse her spor türünde ayak bilekliği kullanımına ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak yapılan sporun türüne göre kullanılan ayak bileklik amacı değişmektedir. Genellikle unisex olarak üretildikleri için her cinsiyetten sporcular rahatlıkla tercih edebilmektedir.

Grup ya da bireysel olarak yapılan sporların çoğunda kişiler ayak bilekliği kullanmaktadır. Bunun nedeni ayak bileğinin her zaman bir sakatlıkla karşılaşabilecek olmasıdır. Özellikle ayağa alınabilecek bir darbe ya da düşme sonucunda ayak bileği kolaylıkla bu durumdan olumsuz etkilenmektedir.

Farklı amaçlarla ya da sporlarda kullanılan ayak bileklik modelleri bulunmaktadır. Bu modeller türüne ya da malzemesine göre çeşitlilik göstermektedir:

  • Ağırlıklı ayak bilekliği: Bu bileklik modelinde, bileklik içerisine yerleştirilmiş bir miktar ağırlık bulunmaktadır. Bu ağırlık sayesinde kişi hem bileklerini korumakta hem de ekstra ağırlık sayesinde bacaklarını çalıştırabilmektedir.
  • Havlu ayak bilekliği: Havlu ayak bileklikleri daha çok basketbol gibi sporlarda kullanılan ve ayak bileğinin sıkı bir yapı içerisinde durarak zarar görmesini engelleyen ayak bilekliği türüdür.
  • Antrenman bilekliği: Bu bileklik kişinin ayağı ve ayak bileğini belirli bir ölçüde kaplayan bilekliklerdir. Sporcunun herhangi bir ayak burkulması ya da zedelenmesini önlemek amacıyla kullanılmaktadır.

Ayak Bileklik Kullanım Alanları


Sporcunun en büyük dostu olan ayak bileklik, spor yaparken neredeyse herkesin ihtiyaç duyduğu bir ekipmandır. Bu ekipman ile birlikte sporcular ayaklarında gerçekleşebilecek sakatlıkları ciddi oranda engellemektedir.

Ayak bilekliğinin kullanıldığı birçok alan ve spor dalı bulunmaktadır. Bazı durumlarda ise ayak bilekliği kullanmak zorunlu bir hale gelmektedir. Ayak bileklik kullanım alanları bu nedenle oldukça geniştir.

  • Basketbol, futbol gibi grupla ve ayak gücüne dayanan sporlarda, sporcu mutlaka ayak bilekliği kullanmanız gerekmektedir. Bu spor türlerinde özellikle ayak bileğine darbe gelebilmektedir.
  • Fitness, koşu gibi sporlar yaparken ayağınızda oluşabilecek sakatlıkları önlemek için ayak bilekliği kullanmak büyük önem taşımaktadır.
  • Kişi daha önceden ayak bileği ile ilgili bir sakatlık yaşamışsa sakatlığın etkisi azaltılmak ya da tekrar aynı yerden sakatlanarak daha büyük bir zarar yaratmasını engellemek amacıyla kullanılmaktadır.

Tüm bu durumların dışında doktor ya da kişi tarafından ayak bilekliği kullanılması gerektiği düşünülüyorsa yine ayak bilekliği kullanılabilir. Rahat yapısı sayesinde hiçbir spor türünde sporcu ayak bilekliği yüzünden kısıtlanmaz, aksine daha özgür şekilde spor yapabilir.