paten-kaykay

4 Ürün
Sırala

Paten-Kaykay

Ağaç katmanının yedi kat preslenip tabanına teker yerleştirilmek suretiyle ortaya çıkarılan kaykaylar, hobi olduğu kadar ekstrem bir spor çeşididir. Kaykay kadar paten de şehirde sık kullanılan bir eğlence ve spor ürünüdür. Paten de tabanında tekerlek barındırır. Kauçuktan yapılan fren sağ patenin arkasında yer alır. Bacak kaslarını güçlendirmeye yardımcı olan bu iki spor, aynı zamanda hobi olarak da tercih edilir. Paten ve kaykaylar bu sporu seven, ilgi duyan ve sağlığı el veren herkes tarafınca yapılabilir. Çocuklar için de uygun paten ve kaykay modelleri vardır. Dileğiniz modelden size en uygunu seçerek sporla eğlenceyi birleştirebilirsiniz.

Paten ve Kaykay Seçenekleri Nedir?

Kaykay çeşitleri üçe ayrılır. Bunlardan ilki olan hareket kaykayları, sokakta yaygın olarak kullanılan kaykay çeşitlerindendir. Longboard denen kaykay türü uzun yollarda kullanıma uygun olan çeşittir. Bunun kısa ve plastik versiyonu ise Pennyboard adını almıştır ve üçüncü çeşidi oluşturur. Eğer sadece düz kayacaksanız ve şehir içinde kullanacaksanız bu tür uygun size daha çok uygun olabilir. Paten de tıpkı kaykay gibi bazı çeşitlere sahiptir. Fitness paten, spor için en ideal olan çeşittir ve sahil gibi düz yolda kullanıma uygundur. Urban paten, engebeli yollar için uygun bir seçenektir. Eğer paten sürmeye yeni başladıysanız ve öğrenme aşamasındaysanız topuk frenleri olmayan bu modeller sizin için oldukça uygun olabilir. Slalom patenler daha profesyonel paten çeşitleri olarak öne çıkar. Koniler arasından slalom yaparak geçilmesine olanak tanır. Bu çeşidin manevra kabiliyeti oldukça yüksektir. Topuklarında fren yoktur. Daha da profesyonel olan tür ise agresif patendir. Tırabzanlarda ve rampalarda kaymak için geliştirilmiştir. Hız pateni ise sonuncu çeşit olup tekerlekleri diğer türlere göre daha büyüktür. Bu sayede hızlı gitmenize olanak tanır.

Paten ve Kaykay Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Frenli bir paten alacaksanız freninin malzemesinin poliüretan olmasına dikkat etmeniz gerekir. Patenin ayak bileği için sunduğu destek çok önemlidir. Bu yüzden pateninizin dış botları belirli bir yükseklikte olmalıdır. Patenin ayağınıza giydiğiniz kısmına bot denir. Botun hareket eden kısmı ise cuff olarak isimlendirilmiştir. Botun içinde ayağın daha rahat etmesini sağlayan ve liner denen iç bot vardır. Liner kendi içinde alt tabana sahiptir. Bu darbeyi emmesi için önemlidir. Buraya ayrıyeten silikon tabanlar da koyabilirsiniz. Silikon tabanlar şok emici olma görevini üstlenir. Çocuk için paten alacaksanız yaşına uygun tercih yapmanız gerekir. Kaykay alırken de ürünün genişliğine özellikle dikkat etmeniz gerekir. Dar enli bir kaykay daha hafif olsa da eğer yeni başladıysanız geniş bir kaykay sizin için daha konforlu bir seçenek olabilir. Burun ve kuyruk kısmı eşit ölçüde olan kaykaylar tek ayağını öne alarak kaymayı tercih edenler için uygundur. Dik burunlu kaykaylar rampa sürüşlerinde idealdir. Alçak burunlu olanlar ise sokakta kullanım için en uygun olan modellerden biridir. Bu bilgiler ışığında kendinize en uygun özellikteki paten ve kaykayı rahatça seçebilirsiniz.

Paten ve Kaykay Kullanımı Esnasında Bunları Göz Önünde Bulundurmalısınız

  • İster hobi olarak ister spor olarak yapıyor olun, mutlaka kask kullanmanız gerekir. Kaykay kaskı ve paten kaskı aynı olarak değerlendirilebilir. Kask kulaklarınızı, başınızı iyi sarmalıdır. Bu yüzden kaskınızı muhakkak baş ölçünüze uygun seçmeniz gerekir
  • Kask kadar dirseklik de çok önemlidir. Dirsek yaralanmalarının ve kırılmalarının önüne geçmek için takmanız gerekir.
  • Paten ve kaykay kullanırken dizlik takmak atlanmamalıdır. Bu alet diz yaralanmalarının önüne geçer. 
  • Eğer paten ve kaykaya yeni başladıysanız öncelikle öğrenene kadar kendinize zaman tanımalısınız. Ani ve zorlu hareketlerden kaçınmalısınız.

Paten ve kaykayınızı bu sayede konforlu bir şekilde kullanabilirsiniz. Paten fiyatları da çok sorulan bir soru olarak öne çıkar. Kaykay fiyatları gibi paten fiyatları da seçeceğiniz modele göre farklılık gösterir. Her bütçeye uygun Voit ve Delta gibi markalara ait kaykay ve paten modelleri için hemen Sportive'e girip güvenle dilediğiniz ürünü sepetinize atabilir, hemen kaymaya başlayabilirsiniz.